KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12588001
*
nr 1258 8001
JAG Acke
(1859-1924), Sverige
Oljemålning, Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 maj 2019
kl 18:36:45
- Klassiska
27 maj
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Läs mer om JAG Acke
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gossestudie jag acke olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6665 Akrylmålning
Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:08
-
6498 Oljemålning
1800-tal, Porträtt av Ulrika Eleonora Beata Fredri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:30
-
8074 Oljemålning
Agneta Gussander (f. 1949), Sverige. "Ur bilden". ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:38
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:53
-
6350 Oljemålning
Anders Andrén, Signerad, "Utö". Olja på duk, 63x97..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:24
-
6046 Oljemålning
Aneta Karas. Signerad, kvinna i badkar. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:30
*
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om JAG Acke
nr 1258 8001
JAG Acke
(1859-1924), Sverige
Oljemålning, Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 maj 2019 |
- Klassiska
27 maj
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk mÃ¥lare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.Läs mer om JAG Acke
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gossestudie jag acke olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6665 Akrylmålning
Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:08 -
6498 Oljemålning
1800-tal, Porträtt av Ulrika Eleonora Beata Fredri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:30 -
8074 Oljemålning
Agneta Gussander (f. 1949), Sverige. "Ur bilden". ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:38
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:53 -
6350 Oljemålning
Anders Andrén, Signerad, "Utö". Olja på duk, 63x97..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:24 -
6046 Oljemålning
Aneta Karas. Signerad, kvinna i badkar. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:30



